Tarnów, Polska

609 266 260 telpin@telpin.pl

Sieci teleinformatyczne poradnik

Sieci komputerowe: okablowanie strukturalne LAN, WAN i bezprzewodowe WLAN, WIFI

Okablowanie strukturalne, inaczej mówiąc sieć strukturalna – stosowana jest coraz to częściej w nowoczesnych budynkach. Podczas prac projektowych, już na etapie planowania biur, sklepów, szkół, pomieszczeń socjalnych, magazynów, garaży itp. uwzględnia się sieci nisko prądowe w tym okablowanie strukturalne. W istniejących obiektach jest również możliwość adaptacji i wdrożenia takiego medium, lecz jest to już wtedy bardziej kosztowne.

Rozwiązania takie, umożliwiają w sposób przejrzysty rozplanować sieć transmisji głosu, danych oraz obrazu przy wykorzystaniu wdrożonej infrastruktury kablowej. Największą zaletą takiego okablowania jest uniwersalność, gdyż w każdej chwili możemy zmienić strukturę sieć do potrzeb użytkownika, dostosować sieć teleinformatyczną do wdrożenia nowego systemu, zmiany lokalizacji telefonu, komputera itp.

Reasumując: polecamy takie rozwiązanie, ze względu na elastyczną i uniwersalną strukturę sieci, możliwość szybkiej zmiany kierowania ruchu do gniazd telefonicznych i komputerowych. Poprzez przepięcia kabli krosujących w szafie strukturalnej, precyzyjnie dostosowujemy sieć do potrzeb nowych wdrożeń technologi teleinformatycznych i komputerowych.


Nowoczesna firma, instytucja, decyduje się również na montaż jednego lub kilku punktów dostępowych WLAN (WIFI). Wdrożona sieć komputerowa w technologi bezprzewodowej, umożliwia w sposób mobilny dostęp do internetu oraz innych zasobów lokalnych. Nie potrzebujemy plączących kabli, nie jesteśmy uwiązani do danego biurka, możemy udostępniać zasoby internetu przybyłym gościom, którzy posiadają np. notebook z kartą bezprzewodową, telefon komórkowy z WIFI, iPAD  oraz inne urządzenia.

Najpopularniejsze standardy sieci WLAN: IEEE 802.11, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b , IEEE 802.11g, IEEE 802.11n

Zalety sieci bezprzewodowych:

• Mobilność – urządzenia mogą się przemieszczać
• Łatwość instalacji – nie trzeba kłaść przewodów
• Elastyczność – łatwe dokładanie nowych urządzeń
• Zasięg – od kilku metrów (w budynkach) do kilkudziesięciu kilometrów
• Szybka rozbudowa i modyfikacja struktury sieci

Wady:

• Częsta niekompatybilność rozwiązań różnych producentów
• Poziom bezpieczeństwa niższy od rozwiązań przewodowych
• Niska prędkość przesyłu danych do czasu standardu 802.11n
• Zakłócenia sygnału sieci

Ważne: Nadal często spotykane są sieci bezprzewodowe WLAN (WIFI), które nie posiadają nawet najsłabszych zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem ! Warto zatem zlecić prace informatykowi, który profesjonalnie zabezpieczy sieć przed dostępem osób trzecich. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo firmy czy instytucji, która posiada cenne poufne dane w formie elektronicznej na twardych dyskach lub serwerach.

W celu zlecenia usług: instalacji, montażu, konfiguracji, ustawienia, wdrożenia, serwisu – sieci okablowania strukturalnego,  dostępu  bezprzewodowego WLAN (WiFI) – prosimy o kontakt

(opracowanie: TelPin – Tarnów) – wszelkie prawa do artykułu zastrzeżone, kopiowanie bez zgody autora zabronione.